Čo je to alergia?

pes2


Pri alergii sa jedná o reakciu organizmu (môžeme to nazvať aj precitlivelosť) na rôzne druhy alergénov (domáce roztoče, pele, plesne, zložky krmiva….). V podstate má imunologický základ. V súčasnej dobe má výskyt alergických ochorení u psov a mačiek zvyšujúcu sa tendenciu. Zároveň sa zlepšila aj diagnostika a následná terapia týchto ochorení.

Medzi najčastejšie alergické reakcie u zvierat zaraďujeme koprivku/angioedém, alergiu na blšie uhryznutie, atopickú dermatitídu, alergiu na krmivo a kontaktnú alergickú dermatitídu. Medzi menej časté patrí alergia na hmyz a endoparazity, alergia na baktérie, kvasinky, plesne a aj hormonálne alergie.

   Koprivka/angioedém môže u jedinca vzniknúť po vakcinácii, po podaní niektorých druhov liekov alebo repelentných prípravkov (antiparazitárne obojky proti blchám/kliešťom…) alebo aj po poštípaní bodavým hmyzom (komárom, osou, včelou….). Zviera sa začne nadmerne škrabať/šúchať, opuchne alebo sa mu po tele vytvoria lokálne zdureniny (tzv. „pupáky“). V takomto prípade treba okamžite vyhľadať odbornú pomoc u  veterinárneho lekára.

   Alergia na blšie uhryznutie sa vyskytuje veľmi často. Zviera sa škrabe vo dne i v noci. Kožné zmeny sú typické hlavne v oblasti chrbta, nad chvostom, potom oblasť stehien, brucho, slabiny a krk. Typickým nálezom u týchto zvierat je nález blšieho trusu v srsti a na koži – tzv. čierne „zrnká. Tieto drobné čierne „zrnká“, ktoré po namočení vo vode zanechávajú červenohnedé stopy (krvné farbivo), sú výkaly dospelých bĺch. V niektorých prípadoch dokonca nemusíte dospelú blchu ani spozorovať. V každom prípade to netreba podceniť a je vhodné navštíviť veterinárneho lekára, ktorý posúdi kožné zmeny (zápal kože, chrasty…), zdiagnostikuje ektoparazity a nasadí príslušnú liečbu, ktorá zahŕňa aj dôležitú asanáciu/dezinfekciu prostredia, v ktorom psík/mačka žijú + pravidelné odčervenie, príp. Doporučí aj koprologické vyšetrenie trusu zamerané na zistenie vnútorných parazitov . Zvieratá, ktoré sú alergické na „blchy“ je vhodné celoročne ošetrovať vhodnými repelentnými prípravkami.

     Atopická dermatitída/atopia je taktiež čoraz častejšie ochorenie. Jedná sa o geneticky podmienené svrbivé/pruritické kožné ochorenie psov a mačiek. Zvieratá reagujú na alergény, ktoré prenikajú do tela inhalovaním/vdychovaním alebo cez kožu/perkutánne. Jediným primárnym príznakom je svrbenie, ktoré môže byť zosilnené následnými sekundárnymi infekciami vyvolanými baktériami alebo kvasinkami. Alergénmi sú najčastejšie roztoče domáceho prachu, epitélie rôznych živočíchov (myši, mačky, kone…), pele rôznych stromov a bylín, seno. Dôležitá je diagnostika tohto typu alergie (kožný alergický test/KAT), ktorá má zmysel len v prípade, ak je majiteľ ochotný podstúpiť aj následnú desenzibilizáciu (výroba a aplikácia špeciálnej vakcíny pre konkrétne zviera), ktorá je v mnohých prípadoch už doživotným riešením problému. Inak je terapia tohto ochorenia symtomatologická (zahŕňa celý komplex opatrení). To znamená potlačenie hlavných príznakov ako svrbenie – liekmi ako sú glukokortikoidy, ktoré majú veľa nežiadúcich účinkov, prípadne antihistaminiká,  podpora a ochrana celkového stavu kože – vitamíny a nenasýtené mastné kyseliny, prípadne aj nešpecifická podpora imunity rôznymi preparátmi.

       Alergia na krmivo je svrbivé nesezónne ochorenie. Je takisto aj najčastejšou príčinou zápalových ochorení tráviaceho traktu. Najčastejšími alergénmi sú kuracie mäso, mliečne výrobky, vajíčka, hovädzie mäso a pšenica. Zviera sa často krát svrbí celotelovo. Diagnóza sa stanoví na základe nasadenia hypoalergénnej diéty pod vedením Vášho veterinárneho lekára, buď komerčne vyrobenej alebo domácej varenej stravy s úplným a striktným vylúčením všetkých pamlskov a výživových doplnkov. Diéta trvá od 8 -12 týždňov. V prípade vymiznutia klinických príznakov by sa následne malo urobiť testovanie pôvodnou stravou, prípadne pokračovať v kŕmení hypoalergénnou diétou doživotne.

Ako už bolo uvedené vyššie – alergických reakcií u psov a mačiek v súčasnosti pribúda aj s pribúdajúcim vplyvom civilizácie a lepšími možnosťami diagnostiky a následnej terapie daného ochorenia. Tým pádom môžeme alergickému jedincovi skvalitniť životné podmienky.

VET-SVET, veterinárna ambulancia

Koprivnická 26, Bratislava

Tel: 02/642 82 418